Wszystko, co usłyszymy zostaje przefiltrowane i odebrane na swój osobisty sposób. Metapogramamy są to swoiste filtry, którymi człowiek się posługuje w odbieraniu informacji.

Data dodania: 2011-12-16

Wyświetleń: 4203

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Owo narzędzie uogólnia różne rodzaje filtrów człowieka, dzieli je na kategorie umożliwiające nam poznanie i wykorzystanie ich. A to polepszy jakoś naszej komunikacji, i jakość naszej perswazji.

Każdy człowiek ma jakby swój zestaw filtrów, które wykorzystuje, na co dzień. Metaprogramy można rozpoznać głównie za pomącą mowy oraz też samego zachowania człowieka. Czyli dzięki znajomości metaprogramu klienta, będziemy wiedzieli, jakim konkretnym językiem się posługiwać by wywrzeć na nim jak największy wpływ.

Zatem zobacz, jakie istnieją metaprogramy:

Motywacja OD – DO

Metaprogram od –do świadczy o motywacji danego człowieka. Tym samym dzięki znajomości owego programu wiemy jak motywować do czegoś naszą osobę.

Działanie tego metaprogramu jest bardzo proste:

Ludzie posługujący się metaprogramem „od”, motywują się perspektywą porażki, przegranej i wszystkiego tego, czego chcą uniknąć. Np. poszedłem do pracy, ponieważ nie chcę być biedny.

Natomiast osoby, które używają, metaprogramu „do”, motywują się perspektywą sukcesu i wszystkiego tego, co mogą zyskać. Np. poszedłem do pracy, ponieważ chce się rozwijać i polepszać swoje umiejętności.

Najłatwiej rozpoznać go w rozmowie, gdy druga osoba mówi o swoich celach.

Kilka przykładów:

a)      Poszedłem na studia, bo chcę zdobywać dużo wiedzy, oraz mieć zapewnioną dobrą przyszłość (do)

Poszedłem na studia, bo nie chcę w przyszłości być bezrobotny i biedny (od)

b)     Kupiłem ten samochód, bo chcę jeździć bezpiecznie oraz komfortowo. (do)

Kupiłem ten samochód, ponieważ nie chcę jak mieć wypadku samochodowego. (od)

Myślę, że już wiesz jak możesz użyć tego metaprogramu. Teraz, będziesz mógł zauważyć, czy osobę charakteryzuje i motywuje system kar, czy może nagród.

Jeszcze taka mała dygresja z mojej strony na temat tego metaprogramu. Osobiście uważam, że korzystniej jest motywować się do czegoś, czyli perspektywą sukcesu. Ponieważ, jak może już wiesz, określony cel jest najważniejszy, a dzięki, tym masz już taki cel przed oczyma. A poza tym, myśląc o porażce, o przeszkodach wprawiasz się w negatywny stan, a poza tym, wszystkie myśli stają się rzeczywistością, także to taka mała rada na temat pozytywnego myślenia.

JA – INNI

Kolejny metaprogram nazywa się, ja – inni. Jego zasada działanie jest jeszcze prostsza niż poprzedniego. Osoby „ja” skupiają się na tym, co oni będą za to mieli, czyli zadają sobie pytanie – „Co ja z tego będę miał”. Osobom posługującym się metaprogramem JA, które chcesz do czegoś namówić, przedstawiaj, co będą z tego miały, jakie korzyści osiągną, stawiaj ich w miejscu gdzie są najważniejsi i będą czuli się, że to specjalnie dla nich.

Osoby z metaprogramem „inni” działa zupełnie odwrotnie. Osoba taka, liczy się ze zdaniem, innych, „co inni będą z tego mieli”. Czyli dobro innych ludzi jest dla nich najważniejsze. Przekonując osobę o metaprogramie „inni”, przedstaw jej to, co inni będą z tego mieli.

Ten metaprogram jak mogłeś zauważyć dzieli ludzi na egoistów i altruistów. Jednak nie staraj się tak dzielić osoby, ponieważ są to poniekąd skrajności i w jednej sytuacji taki ktoś będzie altruistą, a w innej egoistą.

PODOBIEŃSTWA – RÓŻNICE

Metaprogram podobieństwa – różnice opisuje właśnie ludzi, którzy doszukują się podobieństw lub różnic. Zatem osoby z metaprogramem „podobieństwa”, będą starali się w czymś znaleźć to, co już znają. Czyli częściej wybierają rzeczy już przez nich sprawdzone, podobne do tego, co doświadczyli w przeszłości. Tacy ludzie są często konserwatywni. Do ich przekonania, odwołujemy się do tego, co już znają i tego, z czym wiążą swe pozytywne emocje. (więcej na temat przekonywania takich osób, będziesz mógł znaleźć na moim blogu później, na temat erystyki i w tym przypadku argumentum ad Antiquitam)

Natomiast osoby z metaprogramem „różnice” starają się dostrzec coś nowego, czego jeszcze nie doświadczyli. Tym samym właśnie są otwarci na nowe rzeczy. Taką osobę właśnie najłatwiej przekonać używając argumentów, typu nowe – lepsze (argumentum ad Novitam)

W tym artykule to już wszystko. Także zapoznaj się z tymi metaprogramami, bo pewnie jak już zauważyłeś są skuteczne, a w praktyce przekonasz się, ze naprawdę działają. Druga część artykułu z nowymi metaprogramami już wkrótce. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena