Temat niepełnosprawności w wielu krajach, w Polsce także, nadal pozostaje w strefie tabu. Pomimo ogromnych starań wielu życzliwych osób, zaangażowaniu gwiazd świata rozrywki i obietnic polityków niewiele zmienia się na lepsze.

Data dodania: 2011-10-11

Wyświetleń: 2308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest jednak iskierka nadziei, którą można odnaleźć w nowych technologiach, których twórcy nie zapominają o najbardziej potrzebujących.

 

Krok na przód, jaki dokonał się w tej dziedzinie, ściśle wiąże się z pojawieniem się na rynku smartfonów. Telefony z systemem operacyjnym dały możliwość skorzystania z wielu aplikacji, o których wcześniej nikt nie mógł nawet pomarzyć. Niektóre z pomysłów okazały się być na tyle dobre, że zostały przez firmy wykupione i dodane do podstawowych funkcji swoich produktów. Tak było w przypadku dziecka niedawno zmarłego Steve'a Jobsa, a mianowicie wersji beta iPhona 4s Siri. I choć sam pomysł nie jest, jak twierdzą jego twórcy nowością, to sposób w jaki został ulepszony i fakt, iż ma szansę na pojawienie się na rynku jest dość zaskakujący. Siri daje możliwość „rozmowy” pomiędzy telefonem a jego użytkownikiem i ma pełnić funkcję osobistego asystenta. Telefon nie tylko odczytuje informacje, ale także rozumie ogromną ilość komend. Dzięki temu urządzenie informuje o wiadomości tekstowej i na głosowe życzenie ją odczytuje, ale także odpisuje na wiadomości tekstowe, maile, ustawia statusy na Facebooku i wiele innych. Ponadto z takiej rozmowy, będzie można dowiedzieć się jaka pogoda jest na zewnątrz i poprosić o znalezienie wiadomości na wikipedii oraz przeliczenie wag i miar. Dzięki temu osoby niewidome będą mogły sms-ować zlecając to zadanie niewielkiemu urządzeniu. Bardzo podobne funkcje od dawna oferują aplikację na Google'owski Android , która choć nie rozpoznaje tylu komend, to działają w języku polskim, co jest jej największą zaletą.

 

To jednak nie wszystko, co dla najbardziej potrzebujących przygotowali reprezentanci nowoczesnych technologii. Jedną z podstawowych czynności, z którą niewidomi mają duże problemy jest dokonywanie transakcji pieniężnych i rozpoznawanie waluty, zwłaszcza tej papierkowej. Nowa aplikacja firmy Ipplex, połączona z kamerą telefonu komórkowego rozpoznaje wartość i rodzaj pieniędzy, a następnie przekazuje tę informację w formie głosowej. I choć jest ona dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, cieszy jej cena, która wynosi zaledwie 2 dolary.

 

Kolejna aplikacja ułatwia komunikację osobom niemym. Po zainstalowaniu jej na telefonie lub iPadzie oraz wpisaniu dowolnego tekstu, urządzenie odczytuje je na głos. Ponadto aplikacja ma w swojej pamięci zapisaną ilość 50 najpopularniejszych zwrotów, co znacznie przyśpiesza komunikację Tekst może być odczytywany przy użyciu męskiej lub damskiej barwy głosu.

 

Wielu ludzi pełno- i niepełnosprawnych na co dzień korzysta z pomocy nowych technologii, nie przywiązując do tego większej wagi. Normą jest słuchanie muzyki, ustawianie statusów na Facebooku, korzystanie z GPS-a, robienie zdjęć, nagrywanie filmów za pomocą telefonu. Wszystko wskazuje na to, że wraz z rozwojem Smartfonów coraz więcej czynności będziemy wykonywać w autobusie, korzystając z tak niepozornego urządzenia. To wszystko napawa wielkim optymizmem, zwłaszcza że pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu, a osobom niepełnosprawnym powoli pomaga odnaleźć się w świecie, w którym mogli czuć się zagubieni i odizolowani.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena