Ciąża jest jednym wielkim okresem wyczekiwania na przyjście na świat nowego członka rodziny. Objawia się w wybieraniu kolorów ścian do pokoju dziecka, w wizytach kontrolnych, zakupach. Ciąża to też okres, kiedy towarzyszyć Ci będą mniej lub bardziej uciążliwe dolegliwości.

Data dodania: 2011-09-16

Wyświetleń: 1260

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak sobie z nimi radzić, a przynajmniej łagodzić ich przebieg, aby nie zaszkodzić sobie, ani tym bardziej dziecku? Musisz pamiętać, że całkowite pozbycie się ich jest wręcz niemożliwe, co więcej, ich brak może być powodem do niepokoju. Zasada jest taka – ciąża=dolegliwości ciążowe=zdrowo rozwijające się dziecko.

U co drugiej kobiety w ciąży występują mdłości. Ich występowanie nasila się szczególnie rano, zwykle w pierwszym trymestrze ciąży. Jak to się dzieje, że jest Ci niedobrze? Duże znaczenie ma tutaj stres w ciąży, który nasila się, zwłaszcza, gdy źle sypiasz. Za mdłości odpowiedzialny jest też hormon hCG, którego poziom znacznie wzrasta, a to z kolei przyczynia się do wyostrzenia powonienia. Jak sobie z nimi radzić? Mdłości może złagodzić zjedzenie krakersa lub chrupkiego pieczywa tuż po przebudzeniu, a następnie śniadania – nie wcześniej, niż po upływie pół godziny. Równie ważne jest jedzenie mniejszych posiłków, ale częściej i picie dużej ilości wody. Z racji tego, że w pierwszym trymestrze wyostrza Ci się węch, unikaj zapachu jedzenia, które powoduje u Ciebie odruch wymiotny.

Drugim, dość dokuczliwym „objawem” ciąży jest częste oddawanie moczu. Spowodowane to jest powiększeniem się macicy, która uciska pęcherz moczowy w pierwszym trymestrze ciąży i pod koniec trzeciego (około 36 tygodnia ciąży). Co może zmniejszyć częstotliwość wstawania w nocy do toalety? Z pewnością przyjmowanie mniejszej ilości płynów przed snem, jednak pij dość dużo w ciągu dnia, żeby zapewnić prawidłową pracę nerek.

Kolejną, towarzyszącą ciąży dolegliwością są problemy żołądkowe. Perystaltyka jelit zostanie osłabiona, co prowadzi do niestrawności, wzdęć i biegunki. Jest to jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, jednak można temu zaradzić. Jak? Wystarczy, że będziesz jadła częściej, ale mniejsze porcje, ważna jest również regularność. Ważne jest również unikanie potraw tłustych oraz powodujących wzdęcia (z zawartością kapusty, fasoli, brukselki).

Jak pewnie zdążyłaś zauważyć, w czasie ciąży szczególnie ważne jest odżywianie. Jeśli będzie prawidłowe, dolegliwości będą mniej dokuczliwe, a i Twoje dziecko będzie rozwijało się prawidłowo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena