Metody alternatywne mogą być pomocne w zwalczaniu nadpotliwości stóp, która sprzyja rozwojowi grzybicy stóp i paznokci. Zastosowane odpowiednio wcześnie potrafią skutecznie zapobiec pojawieniu się przykrych dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że gdy już rozwinie się choroba, trzeba zastosować konwencjonalne metody leczenia.

Data dodania: 2011-09-19

Wyświetleń: 125

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aromaterapia

Silne właściwości przeciwgrzybicze ma olejek z drzewa herbacianego. Zdarza się, że dermatolodzy rozpoczynają leczenie grzybicy paznokci od przepisania leków zawierających wyciąg z drzewa herbacianego. Jeżeli mocno pocą ci się stopy, stosuj profilaktycznie preparaty z tym olejkiem np. dezodorant, zasypkę lub krem. Olejek z drzewa herbacianego nie tylko zapobiega zakażeniom grzybiczym, lecz także przez długi czas zapewnia uczucie świeżości.

Fitoterapia

Kąpiele z dodatkiem ziół czy olejków eterycznych zmniejszają ryzyko zakażenia. By złagodzić nadpotliwość stóp, stosuj kąpiele z dodatkiem naparu z kory dębu, liści orzecha włoskiego, szałwii, kwiatów rumianku lub kory brzozy. 2 łyżki wybranych ziół zalej 1/2 litra wrzątku i odstaw na 10 minut pod przykryciem do naciągnięcia. Wlej napar do miski z ciepłą wodą. Mocz stopy 2 razy w tygodniu przez 15 minut. Możesz również pić herbatkę z szałwii. Do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się możesz stosować olej z nagietka: kwiaty włóż do szklanego naczynia i zalej oliwą z oliwek tak, by były całkowicie zanurzone. Odstaw w ciemne, suche miejsce. Po 1-2 tygodniach olej będzie gotowy do użycia.

Domowe sposoby

Przy nadpotliwości raz w tygodniu wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (łyżeczka na litr wody). Pomocne bywają też kąpiele z octem jabłkowym: wlej po 1/2 litra octu do miski z ciepłą i zimną wodą. Najpierw na mniej więcej 3 minuty zanurz stopy w ciepłym roztworze, a następnie na 5-10 sekund w chłodnym. Powtórz kilka razy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena