Ustawa o związkach partnerskich budzi całą gamę kontrowersji. Zatem jeszcze długo będziemy musieli na nią czekać. Nie znaczy to jednak, że osoby, które żyją w konkubinacie nie maja żadnych praw.

Data dodania: 2011-08-03

Wyświetleń: 920

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W kodeksie cywilnym istnieją inne przepisy, których znajomość często może okazać się pomocna lub nawet zbawienna. Ludzie, którzy nie decydują się na krok, jakim jest małżeństwo, często boją się o swoją przyszłość finansową lub chcą aby to czego dorobią się wspólnie w razie nieszczęśliwego zdarzenia przypadło partnerowi. Istnieje kilka złotych rad, z których warto skorzystać nawet przy błahych zakupach.

Przedmioty szczególnie cenne jak samochód, sprzęt czy akcesoria kuchenne warto kupować wspólnie. Na fakturze bowiem mogą zostać podane dane obojga partnerów. Podobnie jest z kupnem nieruchomości – domu, mieszkania czy działki. W akcie notarialnym można określić dowolny udział w zakupie nieruchomości. Warto jednakże zapamiętać, że w przypadku rozstania, każdy z udziałowców może domagać się zniesienia współwłasności. 

Innym sposobem, aby zapewnić konkubentowi udział w mieszkaniu to umowa darowizny. Niestety nie jest to całkowicie bezpłatne. Partner w przeciwieństwie do męża lub najbliższej rodziny nie jest zwolniony z opłaty skarbowej. Warto jest również spisać testament, w którym jasno określi się co komu i w jakiej ilości należy się tuż po śmierci. Gdyby go zabrakło partner nie miałby żadnych praw do pozostawionego majątku.  W przypadku choroby należy spisać upoważnienie, iż partner ma pełne prawo do informacji na temat stanu zdrowia czy dostępu do dokumentacji medycznej. Gdy nie zadbamy o takie pismo, lekarz ma pełne prawo odmówić udzielenia jakichkolwiek informacji związanych z leczeniem partnera. Znajomość wielu ogólnie stosowanych przepisów prawnych jest bardzo przydatna a zważywszy na to, iż w Polsce prawie 200 tysięcy par żyje w konkubinacie. A związki partnerskie jeszcze nie są jasno i precyzyjnie uregulowane w żadnym kodeksie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena