Materac to bardzo ważny element naszej sypialni. Odgrywa w naszym życiu ważną rolę ze względu na swoje właściwości zdrowotne, jak również ze względu na fakt, że to właśnie na nim spędzamy prawie 1/3 swojego życia.  

Data dodania: 2011-08-03

Wyświetleń: 2493

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kupując materac dla osoby dorosłej musimy brać pod uwagę przede wszystkim wagę osoby lub osób, które będą na nim spały. Jest to bardzo ważne, ponieważ wówczas możemy określić jaki wkład materaca będzie dla nas nieodpowiedni. Ważne jest również by określić, czy na materacu będzie spała para, czy też jedna osoba. Wówczas układ sprężyn musi być odpowiedni, by zapobiec „staczaniu się do środka” osoby lżejszej.

Kupując jednak materac dla dziecka powinniśmy brać pod uwagę fakt, że materac musi spełniać szczególne wymogi, by zapewnić naszemu dziecku odpowiednie ułożenie kręgosłupa i nie tylko. Materac dla naszego dziecka powinien być również antyalergiczny i antygrzybiczny. Generalnie zaleca się, by materac dla dziecka do 10 roku życia był twardy, jednak nie jest to w pełni dobre przekonanie. Delikatny i jeszcze w pełni nie ukształtowany układ kostny powinien leżeć na materacu średnio twardym. Najrozsądniej jest więc kupować dziecku materac piankowy wykonany z pianki poliuretanowej z wkładem kokosowym. To właśnie kokos nadaje materacowi odpowiedniej twardości. Pianka poliuretanowa natomiast jest bardzo wytrzymała i trwała, co sprawia, że jest odporna na wszelkie odkształcenia i naciski. Materac wykonany z takiej pianki ma jednolitą budowę i bardzo dobrą izolację termiczną. Twardość i sprężystość tego typu materacy jest idealna właśnie dla dzieci. Dodatkową zaletą jest również to, że pianka poliuretanowa zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza.

Pamiętajmy, że materace powinno się zmieniać przynajmniej co 7 lat, mimo 10-letniej gwarancji na materac, jaką daje producent. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że w ciągu tego okresu, w materacu gromadzą się roztocza, złuszczony naskórek, łupież, pot... Nawet pokrowiec, który chroni nasz materac przed zabrudzeniami, nie jest w stanie zapobiec ich przedostawaniu się do środka, a w konsekwencji nie jesteśmy w stanie zapobiec temu procesowi. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena