Systemy zarządzania środowiskowego zostały opracowane jako narzędzie samoregulacji w przemyśle. Pierwsza norma dotycząca programów zarządzania środowiskowego, BS 7750 została wprowadzona w Wielkiej Brytanii w roku 1992. Norma ta charakteryzowała się taką samą strukturą jak standard zarządzania jakością ISO 9001.

Data dodania: 2011-04-19

Wyświetleń: 2290

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

FELIETON

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie ISO 14001 i Rozporządzenie EMAS stanowią dwie najważniejsze normy w zakresie zarządzania środowiskowego i prawdopodobnie utrzymają taki charakter przez wiele lat. ISO 14001 jest normą międzynarodową, natomiast Rozporządzenie EMAS jest aktem prawnym umożliwiającym rejestrację organizacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zarówno rejestracja w systemie EMAS jak i uzyskanie certyfikatu zgodności z normą ISO 14001 uznawane jest za dowód systemowego podejścia do zagadnień ochrony środowiska.

Celem certyfikacji według normy ISO 14001 jest pomoc organizacji w sformułowaniu polityki zarządzania z uwzględnieniem przepisów prawnych oraz informacji dotyczących wpływu na środowisko. Norma ISO 14001 została opracowana w taki sposób, by możliwe było jej zastosowanie do różnych typów organizacji. Podstawowym zadaniem normy jest wspomaganie działań związanych z ochroną środowiska i zapobieganie zanieczyszczeniom w sposób zgodny z potrzebami organizacji. Certyfikacja na zgodność z wymogami normy ISO 14001 oznacza, iż firma jest zaangażowana w ochronę środowiska. Do najczęściej wymienianych korzyści wprowadzenia ISO 14001 należą:

-Doskonalenie działań środowiskowych i wpływ na poprawę stanu środowiska

-Zmniejszenie kosztów związanych z ograniczeniem zużycia energii, zmniejszenia liczby odpadów

-Ograniczenie wystąpienia ryzyka sytuacji kryzysowych

-Pełne dostosowanie firmy do obowiązujących w zakresie środowiska naturalnego przepisów prawnych

-Wzrost prestiżu i konkurencyjności

-Lepsze postrzeganie firmy przez klientów

-Wpływ na rozpowszechnianie myślenia ekologicznego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena