Nie pamiętam hasła

» Wyszukiwarka

» Polecamy

» Kategorie

» Multiprofile

» Kategoria: Dom i Ogród / Wystrój Wnętrz

Głosuj na tak 0 Głosuj na nie
pobierz

Panele drewniane – dwa wybory

Karol Stopka 29.11.2010, czytano 350 razy, pobrano kod HTML 6 razy, komentarzy 0.

Wybór odpowiedniej podłogi wymaga rozwikłania kilku dylematów. Jednym z nich jest decyzja o wyborze miejsca pochodzenia drewna. Drugim – określenie czym pokryte mają być panele drewniane.

panele drewnianeDecyzja o tym, czy wybrać panele drewniane wykonane z drewna europejskiego czy egzotycznego tylko pozornie nie wiąże się z jakością. Dlaczego? Ponieważ różne gatunki drzewa charakteryzują się różną twardością. Im tzw. współczynnik Brinella jest wyższy, tym drewno twardsze i bardziej odporne na zniszczenie.

Jakie gatunki mają największą twardość? Okazuje się, że te pochodzące z egzotycznych krain. Z kolei najmniej odporna na zniszczenie jest swojska sosna. Z drzew występujących w Europie warto wspomnieć o dębach, bukach i jesionach jako tych najbardziej wytrzymałych. Panele drewniane z drzewa egzotycznego przestają w tym kontekście być jedynie fanaberią, a stają się swojego rodzaju inwestycją, która pozwala oszczędzić w długim okresie.

Można oczywiście oszczędzać i stosować różne gatunki drewna w różnych pomieszczeniach. Jeśli na przykład chcemy położyć panele drewniane w przedpokoju, możemy zastosować tam któryś z zamorskich gatunków. Z kolei w pomieszczeniach, gdzie na podłodze będzie leżał dywan – drzewo krajowe.

Decydując się na ten czy inny gatunek drewna warto także pamiętać o odporności na wilgoć. Panele drewniane w niektórych pomieszczeniach powinny lepiej radzić sobie z wodą niż gdzie indziej. Przykładem może być łazienka, gdzie wilgoć jest zdecydowanie wyższa i gdzie nawet najostrożniejszym zdarza się nachlapać na podłogę. W takim miejscu lepiej zamontować panele z drewna egzotycznego. Dlaczego? Ponieważ to właśnie gatunki zamorskie są bardziej odporne na wilgoć.

Poza kryteriami praktycznymi są także te, które dla wielu liczą się najbardziej – estetyczne. Wybór koloru, faktury czy kształtu paneli jest bardzo ważny – w końcu mieszkańcy domu będą je oglądać przez całe lata. Gatunki egzotyczne to znacznie szersza paleta kolorów. Można wybierać od jasnożółtego, przez pomarańczowy aż po brąz przechodzący w czerń. Jeśli dodać do tego różne, fantazyjne rysunki słojów, dostajemy mieszankę, która może zadowolić najwybredniejszych. Z drugiej jednak strony ci, którzy szukają czegoś swojskiego, naturalnego, dopasowanego do miejscowego klimatu i krajobrazu mogą zdecydować się na panele drewniane wykonane z drzew krajowych lub europejskich.

Niezależnie od tego, czy kupujący panele zdecyduje się na wyrób pochodzenia krajowego czy importowany z egzotycznych krain, musi podjąć jeszcze jedną decyzję. Wybrać między panelami lakierowanymi, olejowanymi i woskowanymi. Lakier zapewnia wysoką odporność, umożliwia uzyskanie różnych efektów – od powierzchni matowej, przez satynową aż do wysokiego połysku. Olej z kolei wnika w głąb drewna, a więc impregnuje je. Podkreśla naturalną kolorystykę paneli. Wosk to z kolei utrzymanie naturalnych właściwości drewna i powstrzymanie wnikania wody.

Niezależnie od tego, jaki będzie wybór, trzeba pamiętać, że to dopiero początek. Na drodze do idealnej podłogi czeka jeszcze sporo przeszkód.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie



Liczba komentarzy: 0

(nie będzie publikowany)

Artykuł został przedrukowany na następujących stronach:

http://www.ekstra-dom.waw.pl    http://doskonalepodlogi.blogspot.com/