Rezerwę i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego można kompensować, jeżeli jednostka ma tytuł uprawniający ją do ich jednoczesnego uwzględnienia przy obliczaniu kwoty zobowiązania podatkowego.

Data dodania: 2010-11-09

Wyświetleń: 3008

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W myśl art. 37 ust. 7 ustawy o rachunkowości, rezerwa i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazywane są w bilansie oddzielnie. W bilansie rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazywana jest w grupie „Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania” (część B pasywów), w części „Rezerwy na zobowiązania” w pozycji „Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego” (B.I.1). Natomiast aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazuje się w grupie „Aktywa trwałe” (część A aktywów), w części „Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe” w pozycji „Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego” (A.V.1). Zgodnie z art. 37 ust. 8 ustawy o rachunkowości, na wynik finansowy wpływa podatek dochodowy za dany okres sprawozdawczy, który obejmuje:

◗część bieżącą – dotyczącą podatku od początku roku do dnia, na który sporządzane jest sprawozdanie finansowe,
◗ część odroczoną, która stanowi różnicę pomiędzy stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek
okresu sprawozdawczego.
W rachunku zysków i strat odroczony podatek dochodowy ujmuje się łącznie ze zobowiązaniem bieżącym w pozycji „Podatek dochodowy”. W rachunku zysków i strat w wersji porównawczej prezentowany jest w pozycji pod literą L, a w wersji kalkulacyjnej pod literą O. Ponadto w dodatkowych informacjach i objaśnieniach jednostki należy umieścić informacje dotyczące rozliczenia głównych pozycji różniących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od wyniku finansowego (zysku, straty) brutto.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena