Zegarek to urządzenie, bez którego człowiek nie jest w stanie funkcjonować w dzisiejszym świecie. Wszystko co robimy podporządkowane jest czasowi, a każdy dzień to jeden wielki terminarz z godzinami, które wyznaczają kolejne czynności doby. Czy zawsze tak było? Kiedy człowiek zaczął korzystać z  zegarków?

Data dodania: 2010-07-09

Wyświetleń: 8363

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszy osobisty zegarek zwany potem kieszonkowym stworzył Peter Henlein w roku 1510 w Norymberdze. „Miał on formę puszki o średnicy 6 cm i wysokości 2 cm i przeszedł do historii jako jajko norymberskie".
Kto pierwszy wynalazł zegarek naręczny nie zostało jednoznacznie ustalone. Przyjmuję się powszechnie datę 1880 r., kiedy to firma Gerard-Perregaux przyjęła zamówienie armii niemieckiej na opracowanie specjalnego modelu dla wojska, bowiem zegarek kieszonkowy miał ograniczone zastosowanie wobec faktu iż żołnierze mieli zwykle zajęte ręce. Opracowano więc model na rękę, pokryty specjalną warstwą ochronną w formie kratki, która zabezpieczała szkiełko przed rozbiciem w trudnych warunkach frontowych. Do końca I Wojny Światowej głównym odbiorcą zegarków naręcznym byłą armia, podczas gdy na rynku cywilnym ciągle panowały zegarki kieszonkowe.


Zegarek naręczny jest bezsprzecznie wynalazkiem XX wieku. Rozpowszechniać zaczęły się one po I Wojnie Światowej a zapoczątkowała je moda noszenia zegarków kieszonkowych na specjalnym pasku. "W roku 1920 firma Rolex wprowadziła jako pierwsza do powszechnego użytku zegarki naręczne"3. Dopiero pod koniec lat dwudziestych naszego wieku i w następnym dziesięcioleciu przy projektowaniu zegarków naręcznych oderwano się od tradycyjnej formy modeli kieszonkowych. Nowy zegarek przestał być zminiaturyzowaną kopia swych poprzedników, wydoroślał i podbił rynek." Zegarki naręczne odeszły od typowego okrągłego kształtu koperty, coraz częściej przybierały kształt kwadratu, prostokąta, owalną czy tez asymetryczną. Nawet pasek stał się bardzo istotnym elementem zegarka i wykonywany był ze skóry cielęcej, jaszczurki czy tez krokodyla. Główka do nakręcania przesunęła się z godziny 12 na godzinę 3 a tarcza, wskazówki i ich stylistyka decydowały o sukcesie tego lub innego modelu.

Dziś zegarek nosi praktycznie każdy. Zegarki są przeróżne. Od tych najbardziej prostych po te drogocenne, robione ręcznie. W drugim z przypadków niestety, ale nie każdy może pozwolić sobie na tak drogi zakup. Jeżeli bardzo chciałbyś należeć do grona szczęśliwców, którzy takowe posiadają, jednocześnie nie wydając dużej sumy pieniędzy, to repliki zegarków są tym, czego poszukujesz. Zakup repliki pozwala przetestować niezbędne funkcje oraz sprawdzić, czy projekt odpowiada twojemu indywidualnemu stylowi. Po okresie próbnym, potrzebnym na przetestowanie oczywiście możesz zakupić oryginalny zegarek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena