Współcześnie, technologia elektronowa potrafi wykonać obwody, w których miliony elementów elektronicznych mieszczą się na pojedynczej płytce krzemowej.

Data dodania: 2010-04-19

Wyświetleń: 2073

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Elektronika, która wytwarza i przetwarza sygnały w postaci prądów lub napięć elektrycznych  wykorzystuje m. in. układy scalone. Układy scalone są to zminiaturyzowane  urządzenia elektroniczne składające się z setek milionów podstawowych elementów elektronicznych, a mianowicie z tranzystorów, diod, rezystorów oraz kondensatorów. Układy scalone wykonane są jako niepodzielne elementy, najczęściej krzemowe, zwykle umieszczone w hermetycznej obudowie (szklanej, metalowej, ceramicznej, z tworzywa sztucznego).
Układy scalone, które tworzą obwody elektroniczne spełniają następujące funkcje: przełączanie, wzmacnianie, prostowanie, generowanie sygnału. Przełączanie polega na włączaniu lub wyłączaniu innych obwodów elektronicznych. Wzmacnianie służy do zwiększania amplitudy sygnału, co jest możliwe dzięki wzmacniaczu, który pobudza głośnik i zwiększa poziom dźwięku. Następnie – prostowanie, dzięki temu możliwy jest przepływ prądu tylko w jednym kierunku, czyli zmiana (prostowanie) prądu zmiennego na stały. Kolejno – generowanie sygnału pozwala na zmienne przebiegi o rożnych częstotliwościach (np. w nadajnikach telewizyjnych możliwe jest przesyłanie sygnału akustycznego na duże odległości).
Jednym z najbardziej znanych obwodów scalonych jest mikroprocesor. Jest on podstawową częścią każdego komputera. Jego właściwości umożliwiają sterowanie silnikiem samochodu, kierowanie pociągiem, a także czuwanie nad lotem samolotu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena