Stając przed ciężkim, ale jakże przyjemnym zadaniem budowy własnego domu, często stajemy przed trudnym wyborem sprzętu budowlanego, który musimy zakupić.

Data dodania: 2010-02-19

Wyświetleń: 3527

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niejednokrotnie przeżywamy dylematy typu jaką kupić betoniarkę czy jaką taczkę? Czy rzeczywiście droższy sprzęt okaże się lepszy od tańszego? Poniżej przedstawię czym należy kierować się podczas wyboru betoniarki, jakie są różnice między nimi i jak są zbudowane.
Betoniarka jest urządzeniem mieszającym, którego celem jest utworzenie mieszanki betonowej, w której podstawowy skład wchodzą: kruszywo (piasek, żwir), woda i cement. Typowa betoniarka ma kształt bębna obrotowego. Do mniejszych prac używamy betoniarki przenośnej, natomiast przy dużych budowach używa się tzw. gruszki - betoniarki zamontowanej na samochodzie ciężarowym.
Typowe betoniarki możemy podzielić ze względu na kształt mieszalnika (kielichowy i bębnowy) , sposób przemieszczania (stałe, przenośne i samochodowe) i sposób pracy (o działaniu ciągłym i okresowym). Musimy wziąć pod uwagę kwestię czy betoniarka ma być przechylana kołem czy korbą. Ma to znaczenie ponieważ mająca przechył na koło posiada przekładnię ślimakową co powoduje, że wysyp jest łatwy i lekki. Przechył na koło może nam nieraz przyspożyć kłopotu, albowiem czasami musimy użyć siły. Koniecznie pamiętajmy o odpowiednim doborze pojemności betoniarki. Pojemność tę rozróżniamy na całkowitą i zasypową. Pierwsza mówi nam o tym jaką pojemność ma cały bęben, druga zaś o tym ile będziemy mogli wymieszać w niej zaprawy. Przy wyborze betoniarki musimy się zastanowić do czego będzie nam ona potrzebna. Wiadomo, że do budowy domu musimy wybrać bardiej profesjonalny sprzęt budowlany, niż do domowych drobnych wylewek cementowych. Przy wyborze betoniarki o odpowiedniej pojemności pozostaje kwestia jej zasilania. Betoniarki powyżej 150 litrów rozróżniają się na betoniarki na jedną fazę (230V) i na siłę (380V).
Ważny jest też wybór odpowiedniego wieńca w betoniarce. Rozróżniamy tutaj 3 rodzaje. Pierwszy to wieniec żeliwny, który jest najtrwalszy, ale za to lekko głośniejszy od pozostałych. Drugi rodzaj to wieniec kompozytowy, jest on trwały i cichy. Jego zaletą jest to, iż składa się z kilku elementów połączonych ze sobą. Trzecim wieńcem jest tłoczony, który jest najmniej trwały. Wyprodukowany jest z tej samej blachy co bęben i w przypadku jakiejś usterki do wymieniamy go razem z bębnem.
Po poznaniu tych podstawowych kwestii myślę, że wybór betoniarki będzie o wiele łatwiejszy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena